Ümummilli Lider Heydər Əliyevə həsr olunmuş konfrans keçirilib
Qərbi Kaspi Universitetində Ümummilli lider, müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu, azərbaycançılıq ideologiyasının banisi Heydər Əliyevin anadan olmasının 96-cı ildönümünə həsr olunmuş XXIV tələbə Respublika Elmi-Praktik konfransı keçirilib.
Açılışda çıxış edən universitetin rektoru, professor Andris Leitas Ulu Öndər Heydər Əliyevin bütün dünyada, eyni zamanda keçmiş SSRİ ölkələrində dahi siyasətçi kimi tanındığını, Azərbaycan dövlətinin və xalqının taleyində mühüm rol oynadığını qeyd edib. Rektor Qərbi Kaspi Universitetinin elmi tədqiqata xüsusi diqqət ayırdığını, universitetin mövcud elmi potensialını tədqiqat sahəsinə yönləndirməyə çalışdığını diqqətə çatdırıb.
Qərbi Kaspi Universitetinin Qəyyumlar Şurasının sədri, professor Hüseynqulu Bağırov dahi liderin müstəqil Azərbaycanın yaranması və möhkəmlənməsindəki xidmətlərindən danışıb, konfransın əhəmiyyətinə toxunaraq bildirib ki, ulu öndərin siyasi irsinin araşdırılması olduqca vacibdir.
Konfransda müstəqil Azərbaycanın hüquqi dövlət quruculuğunda Heydər Əliyevin rolu, Heydər Əliyev və Azərbaycan tarixi, Azərbaycanın daxili siyasət kursu, xarici siyasət konsepsiyası, Heydər Əliyev və müstəqil Azərbaycanın iqtisadi islahatları, Elm, təhsil və mədəniyyətin inkişafında Heydər Əliyev faktoru, Heydər Əliyev və Azərbaycan ədəbiyyatı, Heydər Əliyev və milli-mənəvi dəyərlərimiz, Heydər Əliyev və müstəqil Azərbaycan Respublikasının neft strategiyası, Azərbaycan - multikulturalizm modeli kimi və digər mövzular müzakirə edilib. Konfransda Qərbi Kaspi Universiteti ilə yanaşı Bakı Dövlət Universiteti, Azərbaycan Dillər Universiteti, Azərbaycan Tibb Universiteti, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti, Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universiteti, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyası, Sumqayıt Dövlət Universiteti, Bakı Avrasiya Universiteti, Bakı Slavyan Universiteti, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti, Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyası, Bakı Mühəndislik Universiteti, Bakı Biznes Universitetindən tələbə və magistrantlar iştirak ediblər.

The conference dedicated to National Leader Heydar Aliyev was held in WCU
The XXIV Caspian Republican Scientific-Practical Conference dedicated to the 96th anniversary of National Leader, founder of the independent Azerbaijani state, founder of the Azerbaijani ideology Heydar Aliyev was held at the Western Caspian University.
Speaking at the opening ceremony, the rector of the university, Professor Andris Leitas, noted that National Leader Heydar Aliyev is known as a genius politician in the world, as well as in the former USSR, and he played an important role in the fate of the Azerbaijani state and people. The rector noted that the Western Caspian University pays special attention to scientific research and tries to direct the existing scientific potential of the university to the field of research.
Professor Huseyngulu Bagirov, Chairman of the Board of Trustees of the Western Caspian University, spoke about the great leader's contribution to the establishment and strengthening of independent Azerbaijan, emphasizing the importance of the conference and the study of the great leader's political legacy.
The conference focused on the role of Heydar Aliyev in building a legal state of independent Azerbaijan, Heydar Aliyev and the history of Azerbaijan, Azerbaijan's domestic policy course, foreign policy concept, Heydar Aliyev and economic reforms of independent Azerbaijan, Heydar Aliyev factor in the development of science, education and culture, Heydar Aliyev and Azerbaijani literature, Heydar Aliyev and our national and moral values, Heydar Aliyev and the oil strategy of the independent Republic of Azerbaijan, Azerbaijan - as a model of multiculturalism and other topics were discussed. Along with the Western Caspian University students and masters from Baku State University, Azerbaijan University of Languages, Azerbaijan Medical University, Azerbaijan State Economic University, Azerbaijan University of Architecture and Construction, Academy of Public Administration under the President of the Republic of Azerbaijan, Sumgayit State University, Baku Eurasian University, Baku Slavic University, Azerbaijan State Pedagogical University, Azerbaijan State Academy of Arts, Baku Engineering University, Baku Business University participated the conference.