"Beynəlxalq kristalloqrafiya ili" ilə əlaqədar Respublika elmi konfransı
2014-cü il dekabrın 25-də Qərb Universitetində YUNESKO tərəfindən elan edilmiş "Beynəlxalq kristalloqrafiya ili" ilə əlaqədar "İncəsənət və elm: məqsədlərin vahidliyi və onlarda dünyanın müxtəlifliyinin ifadəsi" adlı Respublika elmi konfransı keçirildi.
Konfrans AMEA-nın müxbir üzvü, Geologiya mineralogiya elmləri doktoru , Boyük Britaniya Kral Akademiyasının fəxri üzvü görkəmli alim, akademik Xudu Məmmədovun xatirəsinə həsr olunmuşdu. Konfransı giriş sözü ilə " Dizayn" kafedrasının müdiri Pərvanə Əliyeva açaraq görkəmli alim Xudu Məmmədovun Azərbaycan elmində qoyduğu irsdən və onun qeyri-adi kəşflərinin Azərbaycan xalça sənətiylə bağlılığından danışdı.
Daha sonra Qərb Universitetinin professoru Səyavuş Dadaşov " Dizayn sənətində simmetriyanın pozulması " adlı elmi araşdırması barədə maraqlı məruzə ilə çıxış etdi.
Növbəti çıxışı AMEA-nın Fizika İnistutunun İnnovasiya bölməsinin aparıcı elmi işçisi fizika üzrə fəlsəfə doktoru, fizik – kristalloqraf İmaməddin Əmiraslanov edərək " Kristalloqraf iya dünən, bu gün və sabah " , " Kristallar , kvazikristallar və türk xalq sənəti " haqqında danışdı.
Azərbaycan Respublikası Nazirlər kabineti yanında Dövlət Tarix – Memarlıq Qoruğu İdarəsinin Elmi Mədəni Mərkəzinin mütəxəssisi Ulduz Zeynalovanın "Bakı xalçasında ornament və rəngin vəhdəti " və Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasının dosenti Məhəmmədhüseyn Məmmədovun " Kristal kimi parlaq naxış qədər məzmunlu ömür" adlı məruzələri də konfrans iştirakşılarının marağına səbəb oldu.
Sonda Azərbaycan Memarlıq İnşaat Universitetini təmsil edən, memarlıq namizədi , dosent Təranə Bəkirova "Muğamın vizual ifadəsi" adlı məruzəsi ilə bir çox maraqlı elmə faktlardan söz açdı və eləcə də sənət və elm arasında bağlılığın yaradılmasında Xudu Məmmədovun fəaliyyətini yüksək dəyərləndirdi.

Conference: International Year of Crystallography
On December 25, 2014 in connection with the International Year of Crystallography, declared by the United Nations, a scientific conference ‘Art & Science: Unity of Purposes and Reflection of World Diversity in Them’ was held at Western University. The Conference was devoted to the memory of the corresponding member of the Azerbaijan National Academy of Sciences, Doctor of Geological and Mineralogical Sciences, Honorary Member of the British Royal Academy, outstanding scholar Hudu Mamedov.
In her opening speech, the Chair of the Department of Design Parvana Aliyeva told the participants about the scientific legacy of distinguished scholar, Hudu Mamedov, and about the connection between his significant scientific discoveries and the art of Azerbaijani carpets. Then, Professor Siyavush Dadashov of Western University gave a scientific research report on the Asymmetry in the Art of Design.
Senior researcher at the Institute of Physics of the Azerbaijan National Academy of Sciences, Ph.D. in Physics, physical scientist, crystallographer, Imameddin Amiraslanov, presented reports on ‘Crystallography Yesterday, Today and Tomorrow’ and ‘Crystals, Quasi Crystals and Turkish Folk Art’.
A report on ‘Ornament of Baku Carpets and Unity of Colour’ presented by specialist of the Scientific Cultural Centre of the State Historical-Architectural Reserve under the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan Ulduz Zeynalova and a report on ‘Life Filled with the Ornament Bright as Crystal’ presented by Assistant Professor of the Azerbaijan State Academy of Arts Mammedhuseyn Mammedov attracted the attention of the participants.
Closing the Conference, Associate Professor, Azerbaijan University of Architecture and Construction, Ph.D. in Architecture Tarana Bekirova who presented a paper on the topic ‘Visual Expression of Mugham’ informed participants about various interesting scientific facts and appreciated the role of Hudu Mamedov in drawing a parallel between art and science.