• "Media və təhsil dialoqu: peşəkarlığın inkişafı" mövzusunda təlim konfransı keçirilib
Oktyabrın 30-da Təhsil Nazirliyinin təşəbbüsü ilə Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetində (ADNSU) "Media və təhsil dialoqu: peşəkarlığın inkişafı” mövzusunda təlim konfransı keçirilib.
Təhsil Nazirliyi, kütləvi informasiya vasitələri (KİV) nümayəndələrinin, ali məktəblərin mətbuat xidmətləri rəhbərlərinin iştirak etdikləri tədbirdə ADNSU-nun rektoru, professor Mustafa Babanlı ölkəmizdə təhsilin inkişafına xüsusi önəm verildiyini bildirib, bu sahə ilə media əlaqələrinin əhəmiyyətindən danışıb.
Azərbaycan Mətbuat Şurası İdarə Heyətinin üzvü, "İki sahil” qəzetinin baş redaktoru Vüqar Rəhimzadə müasir dünyada təhsilin və medianın mühüm rolundan bəhs edib, bu sahələrin daim inkişafda olduğunu vurğulayıb. Ölkəmizdə təhsil sahəsində çox önəmli layihə və proqramların reallaşdırıldığını qeyd edən V. Rəhimzadə bu sahənin mediada real və əhatəli işıqlandırılmasının vacibliyini diqqətə çatdırıb.
Azərbaycanda media üçün geniş imkanlar yaradıldığını deyən V. Rəhimzadə xüsusilə bu gün sürətlə inkişaf edən elektron medianın fəaliyyəti ilə bağlı fikirlərini bölüşüb.
Mətbuat Şurası İdarə Heyətinin üzvü, "525-ci qəzet”in baş redaktoru Rəşad Məcid və digər çıxış edənlər də təhsil və media əlaqələrindən, təlim konfransının əhəmiyyətindən danışıblar.
Sonra Bakı Dövlət Universitetinin kafedra müdiri Aynur Kərimovanın "Daxili kommunikasiya və sosial şəbəkələr”, "ADA” Universiteti aparatının rəhbəri Şəfəq Mehrəliyevanın "Ali təhsil müəssisələrində ictimaiyyətlə əlaqələr işi: problemlər və yeni çağırışlar" Təhsil Nazirliyinin informasiya şöbəsi müdirinin müavini, KİV-lərlə iş sektorunun müdiri Cəsarət Valehovun "Ali təhsil müəssisələrinin mətbuat xidmətlərinin fəaliyyətinin monitorinqi” mövzularında təqdimatları dinlənilib və təlimlər keçirilib.

Training: Media and Education Dialogue
On October 30, at the initiative of the Ministry of Education, a training session entitled ‘Media and Educational Dialogue: Professional Development’ was held at Azerbaijan State Oil and Industry University (ADNSU).
ADNSU Rector Professor Mustafa Babanli stressed the importance of the development of education in our country and spoke about the importance of media relations at the event attended by Ministry of Education and mass media representatives.
Vugar Rahimzadeh, member of the Azerbaijan Press Council, Editor-in-Chief of ‘Two Sahil’ Newspaper, spoke about the important role of education and media in the modern world and emphasised the importance of these projects in the development of our country. He added that there are great opportunities for the media in Azerbaijan especially today, sharing views on the rapidly developing electronic media.
Member of the Board of Directors of the Press Council, Editor-in-Chief of 525th newspaper Rashad Majid and other speakers spoke about the importance of educational and media relations and the importance of the training conference.
Then Head of Department of Baku State University Aynur Kerimova, Head of the Department of Internal Communication & Social Networks ADA University Shafag Mehraliyeva, Deputy Head of Information Department of Ministry of Education, Head of Mass Media Sector Valehov's ‘Monitoring of the Activities of Press Services of Higher Education Institutions’ was presented and trainings were held.