QKU-da “Veb tədrisin keyfiyyətinin yüksəldilməsi üsulları” adlı veb konfrans keçirilib
Qərbi Kaspi Universitetində “Veb tədrisin keyfiyyətinin yüksəldilməsi üsulları” adlı veb konfrans keçirilib. Qərbi Kaspi Universitetinin Qəyyumlar Şurasının sədri, professor Hüseyn Bağırov iştirakçıları salamlayaraq, koronavirus pandemiyasının bütün sahələrdə yeni çağırışlar yaratdığını, təhsil sahəsində də yeni yanaşma və texnologiyaların tətbiqinin zəruriliyini önə çıxardığını qeyd edib.
Konfransda Qərbi Kaspi Universiteti ilə yanaşı digər ali təhsil ocaqlarının müəllim və mütəxəssislərinin, eyni zamanda, Türkiyə və Gürcüstanın universitetlərinin tədqiqatçılarının çıxışları dinlənilib.
Çıxışlarda Onlayn dərslərin inkişaf tarixi və ən çox istifadə olunan tədris proqramları, Onlayn dərslərin keçirilməsində istifadə olunan kompyuter proqramları və veb platformalar, Xətti və qeyri-xətti interaktiv üsulun onlayn tədrisdə üstünlüyü, Distant formada imtahanların təşkili: Üstünlüklər və çatışmamazlıqlar, Görüntülü və canlı dərslər: onların keyfiyyətli idarə olunması, Tərcümə fənlərində veb tədrisin tətbiqi üsulları, Onlayn təhsil: qlobal ehtiyacların transformasiyası və ya yeni dövrün çağırışları, eləcə də ayrı-ayrı sahələrdə distant təhsilin üstünlük və çatışmazlıqları, başlıca problemləri nəzərdən keçirilib.
Daha sonra mövzu ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb, məruzəçilər sualları cavablandırıblar.
Qeyd edilib ki, Qərbi Kaspi Universitetinin təşkil etdiyi konfrans bu sahədəki perspektiv və problemləri nəzərdən keçirməyə şərait yaratmaqla bərabər, yeni çağırışlar qarşısında atılmalı olan addımları müəyyən etmək, bu istiqamətdə daha məqsədyönlü çalışmaq üçün təkan verir.

Western Caspian University hosted a web conference on “Methods of Improving the Quality of Web Teaching’. Welcoming participants, Chairman of the Board of Trustees, Professor Huseyn Baghirov stated that the coronavirus pandemic has created new challenges in all areas, as well as the need for new approaches and technologies in education.
The conference featured speeches by teachers and specialists from WCU, as well as researchers from universities in Turkey and Georgia.
Presentations included the history of development of online lessons, most commonly used teaching systems and methods, computer programs and web platforms used in online lessons, the advantages of linear and nonlinear interactive methods in online teaching, organisation of distance exams: advantages and disadvantages, virtual and live lessons: quality management, methods of applying web teaching in subjects of translation, online education: transformation of global needs or the challenges of a new era, advantages and disadvantages of distance education in different fields, and the main issues in virtual lessons were also discussed.
Afterwards, views were exchange on the topic and the speakers answered questions.
This conference provided an opportunity to consider the prospects and problems in this area, as well as to identify steps to be taken in the face of new challenges, and to work more purposefully in this direction.