Qərbi Kaspi Universitetində elmi konfans keçirilib
Qərbi Kaspi Universitetində Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 95-ci ildönümünə həsr edilmiş “Azadlıq və istiqlaliyyət hər bir xalqın milli sərvətidir” mövzusunda Respublika Elmi Konfransı keçirilib.
Qərbi Kaspi Universiteti, AMEA-nın Fəlsəfə və Tarix İnstitutlarının birgə təşkil etdiyi konfransda AMEA-nın və ali təhsil ocaqlarının elmi tədqiqatçıları, müəllim və professorları iştirak ediblər.
Universitetin rektoru Andris Leitas ulu öndər Heydər Əliyevin dahi siyasətçi kimi bütün dünyada tanındığını, Azərbaycan xalqının və regionun inkişafındakı xidmətlərinin ona böyük rəğbət qazandırdığını vurğulayıb. Rektor Qərbi Kaspi Universitetinin müstəqil Azərbaycanla bərabər addımladığını və bu illər ərzində ölkəmizin təhsil uğurlarını zənginləşdirən mühüm nailiyyətlər əldə etdiyini, savadlı, intellektual, milli-mənəvi dəyərlərə bağlı, eyni zamanda tolerant gənc nəsilin yetişməsinə töhvələr verdiyini qeyd edib.
Qərbi Kaspi Universitetinin professoru Fikrət Sadıxovun, AMEA-nın Fəlsəfə İnstitutunun tarix üzrə fəlsəfə doktoru İradə Zərqanın, AMEA-nın Tarix İnstitutunun tarix üzrə fəlsəfə doktoru Sona Qurbanovanın, Qərbi Kaspi Universitetinin professoru, siyasi elmlər doktoru Vəsilə Hacıyevanın və Qərbi Kaspi Universitetinin Tətbiqi Politologiya Mərkəzinin rəhbəri Elxan Şahinoğlunun çıxışlarında Azərbaycanın dövlətçilik ənənələri, ulu öndərin Azərbaycanın 90-cı illərdə üzləşdiyi böhrandan çıxaraq bugünkü inkişaf səviyyəsinə çatmasındakı rolu, daxili və xarici siyasətdəki nailiyyətlər nəzərdən keçirilib.
Daha sonra ulu öndərin həyat və fəaliyyətindən bəhs edən “Heydər Əliyev: dahi şəxsiyyət” sənədli filmi nümayiş etdirilib.

WCU Hosts Conference
Western Caspian University hosted a scientific conference on ‘Freedom & Independence is the National Wealth of Every Nation’ dedicated to the 95th anniversary of National Leader Heydar Aliyev.
The conference has been organised by Western Caspian University in cooperation with the Philosophy & History Institute of Azerbaijan National Academy of Sciences. Rector, Andris Leitas, emphasized that great leader Heydar Aliyev was recognized as a genius politician all over the world, his services in the development of the Azerbaijani people and the region greatly acclaimed him. The rector mentioned that Western Caspian University is stepping up with independent Azerbaijan and has made significant achievements in enriching the educational achievements of our country during these years, contributing to educational, intellectual, national and spiritual values and a tolerant young generation.
WCU Professor Fikret Sadikhov, Philologist on History of Azerbaijan National Academy of Sciences Philosophy Institute, Irada Zerkan, Ph.D. on history, Sona Gurbanova of Azerbaijan National Academy of Sciences History Institute, WCU Professor & Doctor of Political Sciences Vassila Hajiyeva and Head of WCU Applied Political Science Centre, Elkhan Shahinoglu's speeches examined the statehood traditions of Azerbaijan, the role of the great leader in overcoming the crisis in the 90’s and achievements in domestic and foreign policy.