Qərbi Kaspi Universiteti QS təşkilatının konfransında iştirak edib
14-15 oktyabr tarixlərində Litvanın Kaunas şəhərində “Quacquarelli Symonds” (QS) təşkilatının növbəti konfransı keçirilib. Dünya universitetlərinin ali təhsil problemlərinin, inkişaf trendlərinin müzakirə olunduğu konfransda ABŞ, Böyük Britaniya, Malayziya, Qazaxıstan, Rusiya, Azərbaycan, Estoniya, Litva, Türkiyə kimi ölkələrdən 150-dək nümayəndə iştirak edib. Toplantılarda universitetlərin nümayəndələri təcrübələrini bölüşüb, fikir mübadiləsi aparıblar.
Konfransda təşkilatın müəyyən etdiyi reytinqölçmə meyarları ciddi müzakirə predmeti olub. Qazaxıstan universitetlərindən birinin nümayəndə heyətinin “Dünya reytinq siyahılarına düşən universitetlərin, o cümlədən Qazaxıstan universitetinin QS tərəfindən hazırlanan Avropa və Mərkəzi Asiyanın reytinq cədvəlinə niyə düşə bilməməsi” ilə bağlı sualına cavabında qurum təmsilçisi bunu qiymətləndirmə meyarlarının, metodikanın fərqli olması ilə izah edib.
Daha sonra universitetlər arasında şəbəkələşmə görüşləri keçirilib.
Qərbi Kaspi Universiteti konfransda istər Avropa, istərsə də Asiya universitetlərinin inkişaf trendləri, çalışdığı istiqamətlərlə tanış olmaq məqsədilə iştirak edib.
Konfrans Qərbi Kaspi Universitetinin dünyanın bir sıra aparıcı universitetləri ilə yeni əməkdaşlıq əlaqələrinin yaranması baxımından əhəmiyyətli olub.

WCU Participates in QS Organisation Conference
The next meeting of Quacquarelli Symonds (QS) was held on October 14th and 15th in Kaunas, Lithuania. About 150 delegates from the United States, Great Britain, Malaysia, Kazakhstan, Russia, Azerbaijan, Estonia, Lithuania and Turkey attended the conference, which discussed the problems and trends in the development of universities. Representatives of universities shared their experiences and exchanged views at the meetings.
The rating criteria set by the organisation at the conference were the subject of serious discussion. They deliberated why universities are falling in world rankings, including why the University of Kazakhstan cannot be included in the list of Europe and Central Asia.
Then networking meetings were held between the universities.
Western Caspian University participated in the conference to learn about trends in European and Asian universities. The conference was significant in terms of the establishment of new partnerships at WCU with several leading universities of the world.