Artıq smartfon vasitəsilə anemiya proqnozu qoymaq mümkündür
ABŞ tədqiqatçılarından ibarət bir qrup, smartfon telefon vasisəsilə şəkillərdən göz qapaqlarının incələnməsi ilə anemiyanı aşkar etmək üçün süni intellekt alqoritmi hazırlayıblar.
Ümumi əhalinin 25%-dən çoxu anemiya və ya aşağı qan hemoglobin problemindən əziyyət çəkir.
Xəstəxananın və ya patoloji laboratoriyının yaxınlığında yerləşən insanlara diaqnoz qoymaq asan olsa da, səhiyyə xidmətinin zəif olduğu yerlərdə anemiya daha çox yayılmışdır.
Amerika Birləşmiş Ştatları Braun Universitetinin tədqiqatçıları, bu problemi smartfon telefon vasitəsilə anemiyanı aşkar edə biləcək bir proqram yaratmaqla həll etdilər.
Anemiya olan insanlar xüsusilə bədənin müəyyən hissələrində müxtəlif dəri rənglərinə malikdirlər.
Professor Dr Selim Suner, PLOS One jurnalında dərc edilən müsahibəsində deyir: "Digərləri anemiya proqnozunun qoyulması üçün ovuc içi, dırnaq yataqları və digər hissələrdəki kıvrımların fotoşəkillərindən istifadə etdilər."
"Lakin, bədənin bu sahələri qan dövranından çox asılıdır, onlar temperatur dəyişikliklərindən təsirlənə və yanlış nəticələr verə bilər".
Tədqiqatçı Suner və həmkarları bunun əvəzinə alt göz qapağının daxili hissəsinə diqqət yetiriblər.
Tədqiqatçılar, bir xəstəxanada hemoglobin səviyyəsinin yüksək olduğu 142 xəstənin göz qapaqlarının foto şəkillərini çəkdilər.
Onlar bu şəkillərdən yaradacaqları programın  anemiya göstərən rəngləri tanınması üçün istifadə etdilər.
Tədqiqatçılar bu aləti 202 yeni xəstə üzərində sınaqdan keçirərək, xəstələrin hemoglobin səviyyələri ilə müqayisə ediblər.
Testin ümumilikdə 72.6% dəqiq olduğu müəyyən olub. Standart bir laboratoriya testindən daha aşağı səviyyədə olsa da, yenə də faydalı bir seçim göstəricisidir.

Посредством смартфона можно диагностировать анемию
Команда американских исследователей разработала алгоритм искусственного интеллекта для выявления анемии по фотографиям век на смартфонах.
Анемия, или низкий уровень гемоглобина в крови, поражает более 25% населения земного шара.
В то время как легко ставить диагнозы людям, находящимся рядом с больницей или патологоанатомической лабораторией, анемия гораздо чаще встречается в местах с плохим доступом к здравоохранению.
Исследователи из Университета Брауна, США, решили эту проблему, создав программу, которая может выявлять анемию с помощью гораздо более широко распространенного инструмента: смартфона.
Люди с анемией имеют разный цвет кожи, особенно в определенных частях тела.
“Некоторые использовали фотографии складок на ладонях, ногтевых ложах и других частях для прогнозирования анемии”, - говорит д-р Селим Сунер в интервью журналу «PLOS One».
“Эти области тела в значительной степени зависят от кровотока, на них могут влиять изменения температуры и могут давать ложные результаты”.
Вместо этого Сунер и его коллеги сосредоточились на внутренней стороне нижнего века.
Они сфотографировали веки 142 пациентов в больнице, у которых был высокий уровень гемоглобина.
Они использовали эти данные для того, чтобы разработанная ими программа могла распознавать цвета, указывающие на анемию.
Исследователи протестировали этот инструмент на 202 новых пациентах, сравнив с уровнями гемоглобина пациентов.
В целом тест был точным на 72,6%: ниже, чем стандартный лабораторный тест, все же является индикатором полезного выбора.