/ Fizika / Maşın dili /
Akrobatik hərəkətlər edə bilən robotlar yaratmaq olduqca çətin ola bilər. Ümumiyyətlə, bu robotlar inkişaf etmiş bir hardware dizaynı, hərəkət planlayıcısı və nəzarət alqoritmləri tələb edir.
Massachusetts Texnologiya İnstitutu (MIT) və Amherst Massachusetts Universitetinin tədqiqatçıları bu yaxınlarda aktuatordan xəbərdar olan kino-dinamik hərəkət planlayıcısı və eniş nəzarətçisi tərəfindən dəstəklənən yeni bir insana bənzər robot hazırladılar. ArXiv-də əvvəlcədən təqdim olunan bu dizayn, insana bənzər robotun geriyə doğru və digər akrobatik hərəkətləri həyata keçirməsinə imkan verə bilər.
Tədqiqatçılardan biri olan və Robotun proqram təminatını və idarəedicisini inkişaf etdirən Donghyun Kim TechXplore-a məlumat verərək dedi: "Bu işdə, gerçək bir insana bənzər bir robotun arxa / ön / yan tərəfə çevrilmə, tullanma və bir maneənin üzərindən sıçrayış kimi akrobatik davranış göstərməsini təmin etmək üçün real idarəetmə alqoritmi tapmağa çalışdıq".
Yüksək dinamik davranışları həyata keçirmək üçün robotlar aktuatorlardan səmərəli istifadə etməlidirlər. Mövcud robot dizaynlarının əksəriyyəti, yüksək sürət hərəkətləri zamanı baş verə biləcək elektrik gərginliyinin azalması kimi hardware sistemi ilə əlaqəli problemləri tam həll etmir.
Kim və həmkarı, olduqca dinamik robot davranışları ilə əlaqəli məhdudiyyətləri həll edə biləcək yeni bir metod inkişaf etdirdilər. Təklif etdikləri dizayn ilə humanoid robot akrobatika kimi daha dinamik hərəkətləri təmin edə bilər. "Yaratdığımız yeni humanoid robotla keçmiş humanoid robotlar arasındakı ən nəzərəçarpan fərq aktuatorlar olacaq" dedi. "Aktuator texnologiyaları olduqca yaxşılaşdırıldı və dördqat robotlarda, MIT Çita 1, 2, 3 və mini çita robotlarında üstün performansı nümayiş etdirdik. "
Keçmişdə inkişaf etdirilmiş digər insane bənzər robotlardan fərqli olaraq, Sangbae Kim adlı qrupdakı tədqiqatçılardan biri tərəfindən hazırlanan yeni robot son dərəcə dinamik və səmərəlidir. Bu, robotun daha tələbkar və mürəkkəb tapşırıqları yerinə yetirməsinə imkan verməlidir.
"Dinamik hərəkətləri yerinə yetirmək robotlar üçün çətindir, çünki onların operatorları əvvəlcə avadanlıq və proqram təminatı arasındakı əlaqəni anlamalıdır" Donghyun Kim qeyd etdi. "Bu işdə robot üzərində əldə edilmiş təcrübə və biliklərə əsaslanaraq nəzarət alqoritmimizdə olan kritik məhdudiyyətləri həll etməyə çalışdıq."
Kim və həmkarları robot dizaynlarını, hərəkət planlayıcısını və eniş nəzarətini real simulyasiyalarda sınadılar. MIT humanoid robotunun arxaya və önə döğru çevrilmə və tullanmalar da daxil olmaqla müxtəlif akrobatik davranışlar göstərə bilməli olduğu üçün tapıntıları çox ümid vericidir.
Gələcəkdə MIT humanoid robotu, bir sıra kompleks tapşırıqları yerinə yetirmək üçün yüksək səmərəli olduğunu sübut edə bilər. Eybi zamanda tədqiqatçılar dizaynlarını, hərəkət planlayıcısını və nəzarət alqoritmini real dünya ssenarilərində sınamağı planlaşdırırlar.
"Artıq hazırlanmış robot alqoritmini real robotda sınaqdan keçirəcəyik və ayaqlı robotların dinamik qabiliyyətini irəli sürməyə davam edəcəyik" Kim bildirdi. "Robotların xarici mühitin dəyişməsinə cavab verməyə daha qabiliyyətli olmasını təmin etmək üçün bir idrak sistemimizi idarəetmə alqoritmimizə daxil etməyi də planlaşdırırıq."

Изобретение искусственного интеллекта
Создание роботов, способных выполнять акробатические движения, может быть довольно сложным. В целом, эти роботы требуют сложной аппаратной конструкции, планировщика движения и алгоритмов управления.
Исследователи из Массачусетского Технологического Института (MIT) и Массачусетского Университета в Амхерсте недавно разработали нового робота, похожего на человека, который поддерживается кино-динамическим планировщиком движения и контроллером посадки, который знает об исполнительном механизме. Этот дизайн, предварительно представленный в архиве, может позволить роботу, похожему на человека, двигаться назад и выполнять другие акробатические движения.
Донхён Ким, один из исследователей и разработчик программного обеспечения и контроллера робота, рассказал TechXplore: «В этом исследовании мы попытались найти реальный алгоритм управления, чтобы робот, похожий на реального человека, демонстрировал акробатическое поведение, такое как поворот назад / вперед / вбок, прыжок и прыжок через препятствие».
Роботы должны эффективно использовать исполнительные механизмы для реализации динамичного поведения. Большинство существующих конструкций роботов не полностью решают проблемы, связанные с аппаратной системой, такие как снижение электрического напряжения, которое может возникнуть при высокоскоростных движениях.
Ким и ее коллеги разработали новый метод, который может устранить ограничения, связанные с довольно динамичным поведением роботов. Благодаря дизайну, который они предлагают, гуманоидный робот может выполнять более динамичные движения, такие как акробатика. «Самое заметное различие между новым гуманоидным роботом, который мы создали, и прошлыми гуманоидными роботами, будет в исполнительных механизмах», - сказал он. «Технологии привода были значительно улучшены, и мы продемонстрировали превосходную производительность на четырех роботах, MIT Гепард 1, 2, 3 и мини Гепард.»
В отличие от других безумных роботов, разработанных в прошлом, новый робот, выполненный одним из исследователей группы по имени Санг-Бэ Ким, чрезвычайно динамичен и эффективен. Это должно позволить роботу выполнять более сложные и ответственные задачи.
«Выполнение динамических действий сложно для роботов, потому что их операторы должны сначала понять связь между оборудованием и программным обеспечением», - отметил Донгхён Ким. «В этом исследовании мы попытались решить критические ограничения нашего алгоритма управления на основе опыта и знаний по аппаратному обеспечению роботов.»
Ким и ее коллеги протестировали роботизированные конструкции, планировщик движения и управление посадкой в реальных симуляциях. Его выводы очень многообещающие, поскольку робот-гуманоид MIT должен быть в состоянии выполнять различные акробатические движения, включая повороты и прыжки назад и вперед.
В будущем робот-гуманоид MIT может оказаться высокоэффективным для выполнения ряда сложных задач. Точно так же исследователи планируют протестировать свои проекты, планировщик действий и алгоритм управления в реальных сценариях.
«Мы будем тестировать уже разработанный алгоритм робота на реальном роботе и продолжим продвигать динамические возможности роботов на ногах», - сказал Ким. «Мы также планируем включить когнитивную систему
в наш алгоритм управления, чтобы роботы были более способны реагировать на изменения внешней среды.»