/ Fizika / Maşın dili /
Akrobatik hərəkətlər edə bilən robotlar yaratmaq olduqca çətin ola bilər. Ümumiyyətlə, bu robotlar inkişaf etmiş bir hardware dizaynı, hərəkət planlayıcısı və nəzarət alqoritmləri tələb edir.
Massachusetts Texnologiya İnstitutu (MIT) və Amherst Massachusetts Universitetinin tədqiqatçıları bu yaxınlarda aktuatordan xəbərdar olan kino-dinamik hərəkət planlayıcısı və eniş nəzarətçisi tərəfindən dəstəklənən yeni bir insana bənzər robot hazırladılar. ArXiv-də əvvəlcədən təqdim olunan bu dizayn, insana bənzər robotun geriyə doğru və digər akrobatik hərəkətləri həyata keçirməsinə imkan verə bilər.
Tədqiqatçılardan biri olan və Robotun proqram təminatını və idarəedicisini inkişaf etdirən Donghyun Kim TechXplore-a məlumat verərək dedi: "Bu işdə, gerçək bir insana bənzər bir robotun arxa / ön / yan tərəfə çevrilmə, tullanma və bir maneənin üzərindən sıçrayış kimi akrobatik davranış göstərməsini təmin etmək üçün real idarəetmə alqoritmi tapmağa çalışdıq".
Yüksək dinamik davranışları həyata keçirmək üçün robotlar aktuatorlardan səmərəli istifadə etməlidirlər. Mövcud robot dizaynlarının əksəriyyəti, yüksək sürət hərəkətləri zamanı baş verə biləcək elektrik gərginliyinin azalması kimi hardware sistemi ilə əlaqəli problemləri tam həll etmir.
Kim və həmkarı, olduqca dinamik robot davranışları ilə əlaqəli məhdudiyyətləri həll edə biləcək yeni bir metod inkişaf etdirdilər. Təklif etdikləri dizayn ilə humanoid robot akrobatika kimi daha dinamik hərəkətləri təmin edə bilər. "Yaratdığımız yeni humanoid robotla keçmiş humanoid robotlar arasındakı ən nəzərəçarpan fərq aktuatorlar olacaq" dedi. "Aktuator texnologiyaları olduqca yaxşılaşdırıldı və dördqat robotlarda, MIT Çita 1, 2, 3 və mini çita robotlarında üstün performansı nümayiş etdirdik. "
Keçmişdə inkişaf etdirilmiş digər insane bənzər robotlardan fərqli olaraq, Sangbae Kim adlı qrupdakı tədqiqatçılardan biri tərəfindən hazırlanan yeni robot son dərəcə dinamik və səmərəlidir. Bu, robotun daha tələbkar və mürəkkəb tapşırıqları yerinə yetirməsinə imkan verməlidir.
"Dinamik hərəkətləri yerinə yetirmək robotlar üçün çətindir, çünki onların operatorları əvvəlcə avadanlıq və proqram təminatı arasındakı əlaqəni anlamalıdır" Donghyun Kim qeyd etdi. "Bu işdə robot üzərində əldə edilmiş təcrübə və biliklərə əsaslanaraq nəzarət alqoritmimizdə olan kritik məhdudiyyətləri həll etməyə çalışdıq."
Kim və həmkarları robot dizaynlarını, hərəkət planlayıcısını və eniş nəzarətini real simulyasiyalarda sınadılar. MIT humanoid robotunun arxaya və önə döğru çevrilmə və tullanmalar da daxil olmaqla müxtəlif akrobatik davranışlar göstərə bilməli olduğu üçün tapıntıları çox ümid vericidir.
Gələcəkdə MIT humanoid robotu, bir sıra kompleks tapşırıqları yerinə yetirmək üçün yüksək səmərəli olduğunu sübut edə bilər. Eybi zamanda tədqiqatçılar dizaynlarını, hərəkət planlayıcısını və nəzarət alqoritmini real dünya ssenarilərində sınamağı planlaşdırırlar.
"Artıq hazırlanmış robot alqoritmini real robotda sınaqdan keçirəcəyik və ayaqlı robotların dinamik qabiliyyətini irəli sürməyə davam edəcəyik" Kim bildirdi. "Robotların xarici mühitin dəyişməsinə cavab verməyə daha qabiliyyətli olmasını təmin etmək üçün bir idrak sistemimizi idarəetmə alqoritmimizə daxil etməyi də planlaşdırırıq."

The invention of artificial intelligence
Creating robots that can perform acrobatic movements such as flips or spinning jumps can be highly challenging. Typically, in fact, these robots require sophisticated hardware designs, motion planners and control algorithms.
Researchers at Massachusetts Institute of Technology (MIT) and University of Massachusetts Amherst recently designed a new humanoid robot supported by an actuator-aware kino-dynamic motion planner and a landing controller. This design, presented in a paper pre-published on arXiv, could allow the humanoid robot to perform back flips and other acrobatic movements.
"In this work, we tried to come up with realistic control algorithm to make a real humanoid robot perform acrobatic behavior such as back/front/side-flip, spinning jump, and jump over an obstacle," Donghyun Kim, one of the researchers who developed the robot's software and controller, told TechXplore. "To do that, we first experimentally identified the actuator performance and then represent the primary limitations in our motion planner."
To perform highly dynamic behaviors, robots typically need to make efficient use of actuators. Most existing robot designs, however, do not fully address hardware-related challenges and aspects, such as the drop in voltage that can occur during high torque/velocity motions.
Kim and his colleague developed a new method that can handle the constraints associated with highly dynamic robot behaviors during motion planning and control. Combined with the humanoid robot design they proposed, this method could enable more dynamic movements, such as acrobatics.
"The most notable difference between the new humanoid robot we developed and other humanoid robots developed in the past would be the actuators," Kim said. "Actuator technologies have been dramatically improved, and we have demonstrated the outstanding performance in the quadruped robots, MIT Cheetah 1, 2, 3 and mini-cheetah robots. The same actuator technology, represented by highly back-drivable, rapid and accurate torque control, and compact and robust form factor, will be used in the new humanoid robot."
In contrast with other humanoid robots developed in the past, the new robot designed by one of the researchers in the team, called Sangbae Kim, is extremely dynamic and efficient. This should allow it to complete more demanding and complex tasks.
"Performing dynamic motions is challenging for robots because their operator must first understand the correlation between hardware and software," Donghyun Kim said. "In this work, we tried to address the critical hardware limits at dynamic motion in our control algorithm based on the accumulated experience and knowledge on robot hardware."
Kim and his colleagues have tested their robot design, motion planner, and landing controller in realistic simulations. Their findings are highly promising, as they show that the MIT humanoid robot should be able to perform a variety of acrobatic behaviors, including back flips, front flips and spinning jumps.
In the future, the MIT humanoid robot could prove to be highly efficient for completing a wide range of complex missions. Meanwhile, the researchers plan to test their design, motion planner and control algorithm in real world scenarios.
"We will now test the developed control algorithm in the real robot and keep pushing forward the dynamic capability of legged robots," Kim said. "We also plan to incorporate a perception system into our control algorithm, to make robots be more capable to response to the change of external environment."