Tullantılardan plastikləri ayıra bilən robot hazırlanır
Sidney Universitetinin mühəndisləri, təkrar emal proseslərini asanlaşdıraraq tullantılar arasındakı yumşaq plastikləri ayıra bilən bir robot hazırlayırlar.
Avstraliyada, 2017-18-ci illərdə yumşaq plastiklərin 94% -i zibil qutusuna atılırdı. Səki kənarı zibil qutularındakı plastikləri, yenidən emal etmək mümkün deyildi, çünki təkrar emal müəssisələrində işləmək çox çətin olurdu.
Mütəxəssislər deyir ki, "Plastikləri kağızdan ayırmaq çox çətindir, çünki onlar maşınlara ilişir və nasazlıqlara səbəb olur."
Vucetic və həmkarları, yumşaq plastikləri və digər tullantıları bir-birindən ayırmaq üçün hazırlanmış bir robot sistemi yaratmaqla bunu vəziyyəti düzəltməyə çalışdılar.
Onlar deyir ki, “Biz burada Mərkəzi Sahildə bir fabriklə işləyərək, 3D kameralar və məlumatların işlənməsi üçün IoT rabitə imkanlarına cavab verən, robotlardan ibarət bir texnologiya hazırladıq. Beləliklə, tullantıların içindən əvvəlcə yumşaq plastikləri ayırmaq mümkün olacaq."
"Daha sonra bu texnologiya, bir çox növ tullantıların təkrar emalının avtomatlaşdırılması üçün də istifadə olunacaq."
IQ Renew’in material bərpa qurğusunu əsas götürərək, CurbCycle sistemi tərəfindən hazırlanan və hal-hazırda işləyən təkrar emal proqramına inteqrasiya ediləcəkdir. Proqram, yumşaq plastiklərini xüsusi etiketli torbalara ayırdıqdan sonra, plastiklər səki kənarı təkrar emal qutularına qoyulacaq. Müəssisədə tullantılar  çantadan çıxarılacaq və çeşidlənməsi üçün robot sisteminə yerləşdiriləcəkdir.
Vucetic, sistemin önümüzdəki bir neçə il ərzində beynəlxalq səviyyədə yayıldığını görəcəyinə ümid etdiyini söyləyib.
"Beləliklə, çalışdığımız bu layihənin tam olaraq bir il içərisində tamamlanacağını düşünürük, sonraki üç il içərisində isə layihənin beynəlxalq səviyyədə yayılacağına ümid edirik."

Разрабатывается робот, способный отделять пластик от отходов
Инженеры из Университета Сиднея разрабатывают робота, который может отделять мягкий пластик от отходов, облегчая процессы переработки.
В Австралии в 2017-18 годах 94% мягкого пластика выбрасывалось в мусорное ведро. Пластик в мусорных баках вдоль тротуара не мог быть переработан, потому что на перерабатывающих предприятиях было очень трудно с ним работать.
Эксперты говорят: «Пластмассы очень трудно отделить от бумаги, потому что они прилипают к машинам и вызывают неисправности.»
Вукетич и его коллеги попытались исправить эту ситуацию, создав роботизированную систему, предназначенную для отделения мягких пластиков и других отходов друг от друга.
Они говорят: «Работая здесь, с одной фабрикой на Центральном побережье, мы разработали технологию, состоящую из роботов, реагирующих на 3D-камеры и соответствующих возможностям связи IoT для обработки данных. Таким образом, из отходов сначала можно будет отделить мягкий пластик.»
«Эта технология также будет использоваться для автоматизации переработки многих видов отходов.»
Взяв за основу устройство восстановления материалов IQ Renew, оно будет интегрировано в программное обеспечение для утилизации, разработанное системой CurbCycle и работающее в настоящее время. После того, как программное обеспечение разделит мягкий пластик по специальным маркированным пакетам, пластмассы будут помещены в эмалированные пакеты для вторичной переработки. На предприятии отходы будут извлечены из мешка и помещены в роботизированную систему для сортировки.
Вукетич сказал, что надеется увидеть распространение системы на международном уровне в течение следующих нескольких лет.
«Таким образом, мы думаем, что этот проект, над которым мы работаем, будет полностью завершен в течение одного года, а в течение следующих трех лет мы надеемся, что проект будет распространен на международном уровне.»