A student of the Western Caspian University got the opportunity to study in Europe
Western Caspian University student Said Abdullayev got the opportunity to study at Pannonia University in Veszprem, Hungary, as part of Erasmus+ program. This international academic journey gave him the opportunity to gain new knowledge and become acquainted with different cultures and education systems.
During his studies, Said Abdullayev benefited from Pannonia University’s modern academic environment and professional faculty. He increased his theoretical and practical knowledge by participating in classes relevant to his specialty, and further expanded his potential by taking part in various international projects.
In addition, Erasmus+ program gave our student the chance to communicate with young people from different countries of the world, make new friendships, and develop himself in an international educational environment. By discovering the rich historical and cultural heritage of Hungary, he gained valuable experience about the student life and academic environment of this country.
This educational and cultural exchange has made a great contribution to our student's personal and professional development, broadening his worldview and paving the way for him to take successful steps in his future career.