Beynəlxalq Dağlar günü münasibətilə dağçılarla görüş keçiriləcək
10 dekabr saat 10:00-da keçiriləcək tədbirdə dağçılarla görüş, universitetin dağ ekspedisiyalarının fotolarından ibarət sərgi keçiriləcək.
Tədbir ictimaiyyət üçün açıqdır.
Qeydiyyat üçün link:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd6Re7YzuovnRrRPk1CsvFO4LTv25-P6bu8k523W6lmHHWwAw/viewform?fbclid=IwAR3vWTRr_KmYrmz7l8rxGolIO3EzGaF2ml5ClLZjuT5SxJxBKpkMxmWlYS8
Qeyd edək ki, BMT-nin Baş Assambleyasının təşəbbüsünə əsasən 2003-cü ildən başlayaraq dünyada 11 dekabr Beynəlxalq "Dağlar Günü" kimi qeyd olunur.
Dünyada hər il belə adlı günün keçirilməsinin məqsədi başlıca olaraq dağ sistemlərinin qlobal miqyaslı əhəmiyyətinin cəmiyyət qarşısında bir daha qaldırılmasıdır.
"Dağlar Günü" hər il bir başlıq altında qeyd olunaraq, cəmiyyətin diqqətini özünə çəkməklə problemin həllinə yönəlik təşəbbüslərə şərait yaradır. 2020-2021-ci illərdə isə Dayanıqlı Dağ Turizminə həsr olunub.

Состоится встреча с альпинистами в связи с Международным днем гор
На мероприятии, которое начнется 10 декабря в 10:00, планируются встреча с альпинистами, а также проведение выставки из фотографий, сделанных во время горных экспедиций Университета.
Мероприятие открыто для общественности.
Отметим, что по инициативе Генеральной Ассамблеи ООН с 2003 года 11 декабря отмечается как Международный день гор.
Целью ежегодного проведения такого дня в мире является доведение до общественности глобального значения горных систем.
Каждый раз Международный день гор имеет конкретную тематику и, привлекая внимание общественности, способствует новым инициативам для решения проблемы. А в 2020-2021 годах он был посвящен Устойчивому горному туризму.