Qərbi Kaspi Universitetində daha bir elmi konfrans keçirilib
Qərbi Kaspi Universitetində “Xalqın keçmiş tarixi, etnogenezi, sosial əlaqələrinin öyrənilməsində onomastik vahidlər” mövzusunda Respublika elmi konfransı keçirilib.
Konfransa Qərbi Kaspi Universiteti ilə yanaşı Bakı Dövlət Universiteti, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti, AMEA Nəsimi adına Dilçilik və Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitututları, Bakı Slavyan Universiteti, Azərbaycan Dillər Universiteti, Bakı Mühəndislik Universiteti, Heydər Əliyev adına AAHM, Sumqayıt Dövlət Universitetinin mütəxəssisləri, tədiqatçıları qatılıb.
Konfarnsın açılışında çıxış edən Qərbi Kaspi Universitetinin rektoru, professor Andres Leitas universitetin müxtəlif elm sahələri üzrə tədiqatların aparılmasına xüsusi diqqət yetirdiyini qeyd edib. “Universitetin intellektual bazasını elmi tədqiqata yönləndirməyi düşünürük. Məqsədimiz yüksək səviyyəli təhsil standartlarını qorumaq və şaxələndirməklə yanaşı nəinki regionda, bütün dünyada tanınan nüfuzlu tədqiqat universitetinə çevrilməkdir” – deyə rektor bildirib.
A.Leitas universitetin son illərdə həyata keçirdiyi proqramlar barədə məlumat verib, yeni qurulan unikal laboratoriya və mərkəzlərin tələbələrin daha yüksək keyfiyyətli təhsil almaq, praktik biliklərə yiyələnmək baxımından əhəmiyyətini qeyd edib.
Daha sonra çıxış edən filologiya elmləri doktoru Sevinc Əliyeva, filologiya elmləri doktoru, professor Lalə Quliyeva, filologiya elmləri doktoru, professor Buludxan Xəlilov və başqaları konfransın əhəmiyyətinə toxunub, Qərbi Kaspi Universitetinin elmin aktual istiqaməti üzrə tədqiqatçıları bir araya gətirməsinin yeni tədqiqatlara yol açacağına əmin olduqlarını bildiriblər.
Daha sonra konfrans işini plenar iclaslarda davam etdirib, mövzu ilə bağlı məruzələr dinlənilib.
Konfransda onomastik vahidlər, onların xalqın tarixindəki rolu, qədim abidələrin dilindəki onomastik vahidlər, onomastik vahidlərin poetik-üslubi xüsusiyyətləri, onomastik normalar haqqında, yazıçı və şairlərin əsərlərindəki onomastik vahidlər, onomalogiyanın nəzəri əsasları, onomastik mənbələrin xarakteristikası və s. mövzular ətrafında müzakirələr aparılıb.

Scientific Conference in WCU
The Republican scientific conference on "Onomastic units in the study of the past history, ethnogenesis, social relations of the people" was held at the Western Caspian University.
The conference was attended by specialists and researchers from Baku State University, Azerbaijan State Pedagogical University, Nasimi Institute of Linguistics and Literature Baku Slavic University, Azerbaijan University of Languages, Baku University of Engineering, The Azerbaijan Higher Military Academy and Sumgayit State University.
Speaking at the opening of the conference, the rector of the Western Caspian University, Professor Andres Leitas, noted that the university pays special attention to conducting research works in various fields. "We plan to direct the intellectual base of the university to scientific research. Our goal is to maintain and diversify high-level educational standards, as well as to become a prestigious research university known not only in the region but around the world,” said the rector.
Professor Leitas spoke about the programmes implemented by the university in recent years, noting the importance of the newly established laboratories and centres for students to receive high quality education and acquire practical knowledge.
Dr Sevinj Aliyeva Professor Lala Guliyeva, Professor Buludkhan Khalilov, all of the school of Philology and other contributors spoke about the importance of the conference and expressed confidence that the Western Caspian University's efforts to bring researchers together in the field of science will lead to further research developments.
The conference then continued in plenary session.
Discussions were held on the topics related to onomastic units, their role in the history of the people, onomastic units in the language of ancient monuments, poetic-stylistic features of onomastic units, onomastic norms, onomastic units in the works of writers and poets, theoretical bases of onomology, characteristics of onomastic sources, etc.