• “Aqrar təsərrüfatların inkişafının yeni istiqamətləri və ətraf mühitin mühafizəsi” mövzusunda elmi konfrans
“Aqrar təsərrüfatların inkişafının yeni istiqamətləri və ətraf mühitin mühafizəsi” mövzusunda elmi konfrans
Konfrans Ekologiya I hissə.pdf
Konfrans Ekologiya II hissə.pdf
Konfrans Ekologiya III hissə.pdf
“Aqrar təsərrüfatların inkişafının yeni istiqamətləri və ətraf mühitin mühafizəsi” mövzusunda Qərbi Kaspi Universitetinin Respublika elmi konfransın təşkilat komitəsi Sizi konfransda iştirak etməyə dəvət edir.
Konfrans 15 dekabr 2020-ci il tarixdə Qərbi Kaspi Universitetində keçiriləcək
Konfransda beynəlxalq və milli mütəxəsisslər, elmi-pedaqoji işçilər,doktorantlar, dissertantlar, magistrlar, tələbələr, ekologiya üzrə  regional təşkilat rəhbərləri və mütəxəssislər, eləcə də müzakirə olunan məsələlərlə maraqlanan bütün şəxslər iştirak edə bilərlər.
Yaşadığımız dövr elmi-texniki  inkişaf, kimyalaşdırmanın  kənd  təsərrüfatına  tətbiqinin genişlənməsi, müasir heyvandarlıq komplekslərinin yaradılması, əhalinin ərzaq məhsulları ilə təminatı problemi, qlobal istiləşmə, qeyri-əlverişli  iqlim şəraitləri aqrar təsərrüfatlarda bir çox problemlərin yaranması ilə xarakterizə olunur.
Bu problemlər arasında ətraf mühitin mühafizəsi əsas yerlərdən birini tutur. Ekosistemlərə antropogen təsirin nəticəsində yaranan qeyri-əlverişli iqlim şəraiti, su çatışmazlığı  ərzaq qıtlığı probleminin yaranmasına gətirib çıxarmışdır. Bu problemlərin həllinə ekoloji tərbiyənin, təhsilin və mədəniyyətin artırılması və təkmilləşdirilməsi ilə nail olmaq olar.
Elmi konfransın əsas istiqamətləri:
• Ətraf mühitin qorunması müasir cəmiyyətin aktual problemi kimi;
• Aqrar təsərrüfatların inkişafının yeni istiqamətləri:
-müasir suvarma üsullarını tətbiq etməkləşirin suya qənaət,
-torpaq münbitliyinin artırılmasındayeni perspektiv üsul-vermikultura,
-ziyanverici həşaratların təsirinə davamlı bitki sortlarının yaradılması,
• Kimyalaşdırma və torpaq ekosisteminin mühafizəsi;
• Müasir təsərrüfat komplekslərinin formalaşdırdığı yeni ekoloji təsirlər (heyvandarlıq, aqrar-təsərrüfat kompleksləri və s.);
• Müasir aqrar təsərrüatların hidrosferə neqativ təsiri - dənizlərin, göllərin, çayların çirklənməsində rolu;
• Ekoloji təmiz qida məhsullarının alınmasında yabanı bitkilərdən istifadə;
• Ərzaq təhlükəsizliyi probleminin həllində aqrar təsərrüfatların aparıcı rolu;
• Ekoloji tərbiyə, təhsil və mədəniyyətin təkmilləşdirilməsi işində müasir üsullar;
Qərbi Kaspi Universitetinin keçirəcəyi bu konfransda insanların təhlükəsiz yaşayış şəraitinin təmin edilməsi, əlverişli mühitin yaradılması, ətraf mühitin komponentlərinə mənfi təsir riskini azaltmağa yönəlmiş unikal  texnologiyaların inkişafı yollarının müasir üsullarla həlli yollarının müzakirə edilməsi və ekoloji problemlərin aradan qaldırılması üçün tədbirlər planının təklif edilməsi nəzərdə tutulmuşdur. Respublikamızın görkəmli alimlərinin bu mövzunu birgə müzakirə etməsi  təqdirəlayiqdir.
Konfrans üçün qəbul olunan məqalələrə tələbatlar:
1. Konfransın dili: Azərbaycan, rus, ingilis
3. Məqalənin yazılış tələbatı: A4 formatlı kağızda (hər tərəfdən 2,0 sm) Times New Roman şrifti, 14 ölçü (keql), 1,0 interval, 2-4 səhifə həcmində.
5. Müəllifina dı, atasının adı və soyadı, elmi dərəcəsi (varsa), işlədiyi və ya oxuduğu yer göstərilməli, əlaqə telefonu, emaili qeyd olunmalıdır.
6. Məqalənin mətni: giriş hissə, metodika, alınmış nəticələr və müzakirə, açar sözlər (5-8-dən artıq olmamaq şərtilə), qrafik təsvirlər, cədvəllər Mikrosoft Word proqramında işlənməli və mətnin arasında verilməli, ədəbiyyat siyahısı 5-12 istinad olmaqla, orijinal dildə verilməlidir.
8. Məqalələr və müəllif haqqında məlumat anketi bu emaildə (conference_2020@wcu.edu.az ) qəbul olunur.
9. Məruzə etmək istəyənlər əlavə olaraq, öz məruzəsinin slaydını konfransdan ən azı iki həftə əvvəl təqdim etməli, məruzə -6-10 dəqiqə müddətində nəzərdə tutulmalıdır.
10. Konfrans üçün heç bir ödəniş tələb olunmur, konfransın sonunda məqalələr toplusu və sertifikat veriləcək.
11. Məqalələr və ya konfrans barədə məlumat almaq üçün mail ünvanlarla (conference_2020@wcu.edu.az; science@wcu.edu.az) və bu nömrələrlə əlaqə yarada bilərsiniz-+994506448876, +994556963847.

Конференция на тему «Новые направления развития аграрных хозяйств и охрана окружающей среды»
Организационный комитет республиканской научной конференции Западно-Каспийского Университета на тему «Новые направления развития аграрных хозяйств и охрана окружающей среды» приглашает вас принять участие в данной конференции.
Конференция состоится 15 декабря 2020 года в Западно-Каспийском Университете.
В конференции могут принять участие зарубежные и местные специалисты, научно-педагогические работники, докторанты, диссертанты, магистры, студенты, руководители региональных экологических организаций, а также все лица, интересующиеся обсуждаемыми проблемами. Время, в которое мы живем, характеризуется научно-техническим развитием, расширением химизации в сельском хозяйстве, созданием современных животноводческих комплексов, проблемами обеспечения населения продовольствием, глобальным потеплением, неблагоприятными климатическими условиями в аграрных хозяйствах.
Среди этих проблем охрана окружающей среды занимает одно из важных мест. Неблагоприятные климатические условия, возникшие в результате антропогенного воздействия на экосистемы, привели к нехватке воды, дефициту продовольствия. Решить эти проблемы можно путем подъема уровня экологического воспитания, образования и культуры.
Основные направления научной конференции:
• Охрана окружающей среды как актуальная проблема современного общества;
• Новые направления развития аграрных хозяйств:
-экономия воды путем применения современных методов орошения,
-новый перспективный метод повышения плодородности почв -вермикультура,
-выведение сортов растений, устойчивых к воздействию насекомых-вредителей;
• Химизация и охрана почвенной экосистемы;
• Новые экономические воздействия, сформированные под влиянием современных хозяйственных комплексов (животноводство, аграрно-хозяйственные комплексы и др.);
• Негативное влияние на гидросферу современных аграрных хозяйств – их роль в загрязнении морей, озер и рек;
• Использование диких растений в получении экологически чистых продуктов;
• Ведущая роль аграрных хозяйств в решении проблемы аграрной безопасности;
• Современные методы усовершенствования экологического воспитания, образования и культуры.
В ходе указанной конференции планируется обсуждение путей решения проблем обеспечения безопасных условий жизни для людей и благоприятной среды, уменьшения рисков отрицательного воздействия на компоненты окружающей среды, а также презентация плана действий по ликвидации экологических проблем. Приветствуется совместное обсуждение этих тем выдающимися учеными республики.
Требования к статьям, предлагаемым для конференции:
1. Языки конференции: азербайджанский, русский, английский.
2. Форма участия: доклад, заочное участие (только распечаткой тезисов)
3. Требования к написанию статей: на бумаге в формате A4 (с каждой стороны 2,0 см) в объеме 2-4 страниц, шрифт «Times New Roman», 14-ый размер (кегль), интервал - 1,0.
4. Название статьи: прописными буквами посередине листа.
5. следует указать имя, отчество, фамилию, научное звание (при наличии) контактный номер, электронный адрес автора, место работы или название учебного заведения, в котором он учится, работает или обучается.
6. Текст статьи должен содержать вводную часть, методику, полученные результаты и обсуждение, ключевые слова (не более 5-8 слов); графические изображения следует подготовить в программе «Mikrosoft Word» и расположить внутри текста; список литературы из 5-12 ссылок необходимо указать на языке оригинала.
7. Резюме необходимо написать на 2-х других языках, помимо текста, написанного на языке статьи, и не должно превышать 200-300 символов, включая название статьи и ключевые слова.
8. Статьи и анкетные данные об авторе следует отправить на адрес электронной почты conference_2020@wcu.edu.az.
9. Желающие сделать доклад должны минимум за две недели до начала конференции представить слайд своего доклада, продолжительность доклада должна быть предусмотрена в пределах 6-10 минут.
10. Участие в конференции бесплатное, по завершении конференции будут вручены сборник статей и сертификат.
11. Для получения информации о статьях или конференции можете написать на адреса электронной почты (conference_2020@wcu.edu.az; science@wcu.edu.az) или позвонить по следующим телефонам: +994506448876, +994556963847.