• QKU tələbələri “Tək Sağlamlıq: Qida Təhlükəsizliyi üçün Çağırışlar”da iştirak ediblər
Qərbi Kaspi Universitetinin tələbələri və müəllimi “Tək Sağlamlıq: Qida Təhlükəsizliyi üçün Çağırışlar” adlı beynəlxalq konfransda iştirak ediblər.
Onlayn formatda keçirilən konfrans Litva Sağlamlıq Elmləri Universitetinin təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Biologiya ixtisasının tələbələri “Invisible Biological and Systemic Threats in Meat Food Safety: A One Health Assessment of Azerbaijan’s Production Chain” mövzusunda elmi təqdimatla çıxış ediblər.
Tədqiqat işi ət məhsullarının təhlükəsizliyi sahəsində mövcud olan görünməyən bioloji və sistem risklərinin “One Health” yanaşması çərçivəsində qiymətləndirilməsinə həsr olunub.
Araşdırmada istehsal zəncirində mövcud potensial risk faktorları elmi əsaslarla təhlil edilib, qida təhlükəsizliyi, insan sağlamlığı və ətraf mühit arasındakı qarşılıqlı əlaqələr diqqət mərkəzinə çıxarılıb.

Студенты ЗКУ приняли участие в конференции «Единое здоровье: вызовы для безопасности пищевых продуктов»
Студенты и преподаватель Западно-Каспийского университета приняли участие в международной конференции «Единое здоровье: вызовы для безопасности пищевых продуктов».
Конференция прошла в онлайн-формате и была организована Университетом медицинских наук Литвы.
Студенты специальности «Биология» выступили с научной презентацией на тему «Невидимые биологические и системные угрозы безопасности мясной продукции: оценка производственной цепочки Азербайджана с позиции концепции One Health».
Исследовательская работа посвящена оценке существующих скрытых биологических и системных рисков в сфере безопасности мясной продукции в рамках подхода «Единое здоровье».
В исследовании на научной основе проанализированы потенциальные факторы риска, существующие в производственной цепочке, а также уделено внимание взаимосвязям между безопасностью пищевых продуктов, здоровьем человека и окружающей средой.