Əqli Mülkiyyət Agentliyi və İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə “İnnovasiyalı inkişaf və iqtisadi islahatlar: əqli mülkiyyətin və texnologiyaların kommersiyalaşdırılmasının rolu” mövzusunda konfrans keçirilib.
Qərbi Kaspi Universiteti Texnoparkında işlənən Xseron adlı süni intellekt modulu da konfransda sərgilənib.
Tədbir zamanı startap layihələrinin nümayiş etdirildiyi sərgiyə baxış keçirilib.
Xseron süni intellek modulu sərgi iştirakçılarının böyük marağına səbəb olub.
Xatırladaq ki, bu qurğuda bütün əməliyyatlar süni intellekt tərəfindən idarə olunur. Radiodalğa ilə idarəedən əlcək 6 təkərli modulu 1000 metrədək məsafədən idarə edə bilir, hər hansı bir istənilən bucaq altında dönə bilir. İrəli-geri hərəkət əlin hərəkətilə tənzimlənir.
Tərkibində müxtəlif sensorlar var: Alov, temperatur, nəmlik, qaz axını sensorları və s.
Bütün informasiya internet olmaq şərtilə hər yerə göndərilə bilər. Robot qoldan istifadə olunaraq yanğın olan ərazini yanğınsöndürmə kürəciyi vasitəsilə söndürmək mümkün olur. Modulu drona da çevirmək mümkündür. Dron yanğın ərazisinə yanğınsöndürmə kürəciyini ata bilər.
Avadanlığın sxemini və proqram təminatını tələbəmiz, universitetimizin Texnoparkında fəal olaraq məşğələlərdə iştirak edən Cəbrayıl Şahbazov və məktəbli Murad Eyvazzadə hazırlayıb.

Technopark Displays Xseron
Intellectual Property Agency & Economic Reform Analysis & Communication Center hosted a conference on ‘Innovative Development & Economic Reforms: The Role of Commercialisation of Intellectual Property & Technology’. During the event start-up projects were demonstrated.
An artificial intellect module, Xseron, developed at WCU Technopark, also featured at the conference. Xseron artificial intelligence module has attracted great interest of exhibitors.
XSERON is an AI module and uses radio-controlled gloves with a range of 1000 meters. The six-wheel drive can rotate at any angle. Movements backward and forward are controlled by hand. Various sensors respond to flame, temperature, humidity, gas flow sensor, etc.
All sensory information can be sent to any place on the Internet. Using the robotic arm, the operator can put out a fire with a spray of water. The unit can also transform into a drone with capability to dump water in a fire zone.
WCU students Jabrail Shahbazov and Murad Eyvazade are active participates in trainings at the University Technopark.