AESC-in “Qafqaz Avropa ilə Asiyanın qovşağında: Xəzərin artan əhəmiyyəti” IV illik konvensiyası
Qərbi Kaspi Universitetində Qafqaz üzrə Avropa Araşdırmaları Assosiasiyasının (AESC) Dördüncü İllik Konvensiyası təşkil olunacaq. “Qafqaz Avropa ilə Asiyanın qovşağında: Xəzərin əhəmiyyətinin artırılması” mövzusunda keçiriləcək Konvensiya Avropa ilə Asiya arasında əlaqələrin gücləndirilməsi baxımından Xəzər dənizi regionunun təcrübələrini qiymətləndirmək baxımından əhəmiyyətlidir.
Çin Xalq Respublikasının irəli sürdüyü “Bir kəmər, bir yol” təşəbbüsü çərçivəsində Azərbaycan Şərqlə Qərb arasında iqtisadi əlaqələrin inkişaf etdirilməsində aparıcı rola malikdir. Azərbaycan Qafqazı Xəzər dənizi vasitəsilə Mərkəzi Asiya ilə əlaqələndirmək üçün aparıcı qovşağa çevrilmək istiqamətində həm infrastruktura, həm də texnologiyalara iri investisiyalar qoymuşdur. Bununla belə, mütəxəssislər hesab edir ki, Şərqlə Qərb arasında qarşılıqlı əlaqələrin gücləndirilməsi istiqamətində mövcud potensialdan tam olaraq istifadə edilmir və bu Xəzər dənizi hövzəsi ölkələri üçün daha aktual problemdir. Konvensiya həm də bu perspektivlərin müzakirəsi baxımından vacib platforma kimi qiymətləndirilə bilər. Qərbi Kaspi Universiteti Avropa və Asiya arasında Xəzər dənizinin əhəmiyyətinin artırılması istiqamətində yeni imkanların qiymətləndirilməsi və müzakirəsi istiqamətində təşkil olunacaq konvensiyaya ev sahibliyi edəcək (https://wcu.edu.az/en).
AESC-nin Proqram Komitəsi mövzu üzrə panel müzakirələr (maksimum 3 təqdimatçı, maksimum 2 diskussiya iştirakçısı), dəyirmi masa müzakirələri (maksimum 5 iştirakçı), fərdi təqdimatlar və stend təqdimatları üzrə təklifləri qəbul edəcək. Xüsusilə, gənc alimlərin tədqiqat layihələrinə ilkin mərhələdə dəstək vermək məqsədilə təcrübəli müəllimlərin, tədqiqatçıların moderatorluğu ilə “kiçik sessiyalar” keçiriləcək. Bundan əlavə, magistr tələbələri fərdi müraciətlər, eləcə də panel müzakirələri üçün müraciət etməyə dəvət olunurlar (maksimum 5 təqdimatçı və 1 moderator).
Ümumi mövzu ilə yanaşı, AESC-nin Konvensiyası çərçivəsində metodologiya və qabaqcıl təcrübələrin mübadiləsi məsələlərinə həsr olunacaq iki ixtisaslaşmış sessiya nəzərdə tutulur:
- Avropaşünaslıq üzrə dərsliklərin tərtib edilməsi;
- Avropaşünaslıq elminə müvafiq elmi tədqiqatların aparılması.
Konvensiyada aşağıdakı mövzuların müzakirə istiqaməti olacağı gözlənilir:
- Xəzər dənizi hövzəsi və Qafqazın Avropa üçün iqtisadi əhəmiyyəti;
- Xəzər regionunda enerji siyasəti və Avropanın enerji təhlükəsizliyi
- Xəzər nefti geosiyasət və böyük Avropa maraqları çərçivəsində
- Xəzər hövzəsi ölkələri müasir Avropa siyasətində
- Avropanın Asiya ölkələri ilə əlaqələrinin inkişafında Xəzər dənizinin rolu.
Avropaşünaslıq və müvafiq araşdırmaların bütün aspektləri üzrə təqdimatlar qəbul olunur.
Konvensiyada iştirak etmək istəyənlərdən tələb olunur:
- Qısa tərcümeyi hal;
- Tezis (həcmi: 1 səhifə, Times New Roman şrifti, yalnız ingilis dilində, səhifənin parametrləri: hər tərəfdən - 2,0 sm);

IV ежегодная Конвенция AESC «Кавказ на стыке Европы и Азии: растущее значение Каспия»
В Западно-Каспийском Университете состоится четвертая ежегодная Конвенция Ассоциации Европейских Исследований Кавказа (AESC). Конвенция на тему «Кавказ на стыке Европы и Азии: растущее значение Каспия» имеет важное значение для оценки опыта Каспийского региона с точки зрения укрепления связей между Европой и Азией.
В рамках инициативы «Один пояс, один путь», выдвинутой Китайской Народной Республикой, Азербайджан играет ведущую роль в развитии экономических связей между Востоком и Западом. Азербайджан вложил крупные инвестиции как в инфраструктуру, так и в технологии, чтобы стать ведущим узлом для связи Кавказа с Центральной Азией через Каспийское море. Тем не менее, эксперты считают, что существующий потенциал в направлении усиления взаимодействия между Востоком и Западом используется не в полной мере, что является более актуальной проблемой для стран бассейна Каспийского моря. Конвенция также может рассматриваться как важная платформа для обсуждения этих перспектив. Западно-Каспийский Университет проведет Конвенцию по оценке и обсуждению новых возможностей для повышения значимости Каспийского моря между Европой и Азией (https://wcu.edu.az/en).
Программный комитет AESC примет предложения по панельным дискуссиям (максимум 3 докладчика, максимум 2 участника дискуссии), для круглых столов (максимум 5 участников), а также по индивидуальным презентациям и презентациям стенда. В частности, для поддержки исследовательских проектов молодых ученых на начальном этапе будут проводиться «небольшие сессии», которые будут модерировать опытные преподаватели и исследователи. Кроме того, студентам магистратуры предлагается подать индивидуальные заявки, а также заявки на панельные дискуссии (максимум 5 докладчиков и 1 модератор).
Помимо общей темы, в рамках Конвенции AESC предусмотрены две специализированные сессии, которые будут посвящены вопросам методологии и обмена передовым опытом:
- Составление учебников по Европоведению;
- Проведение соответствующих научных исследований в области Европоведения.
Ожидается, что Конвенция станет предметом обсуждения следующих тем:
- Бассейн Каспийского моря и экономическое значение Кавказа для Европы;
- Энергетическая политика и энергетическая безопасность Европы в Каспийском регионе
- Каспийская нефть в рамках геополитики и больших европейских интересов
- Страны Каспийского бассейна в современной европейской политике
- Роль Каспийского моря в развитии связей Европы со странами Азии.
Принимаются презентации по всем аспектам Европоведения и соответствующим исследованиям.
От желающих принять участие в Конвенции требуется:
- Краткая автобиография;
- Дипломная работа (Объем: 1 страница, шрифт Times New Roman, только на английском языке, параметры страницы: с каждой стороны - 2,0 см);