AESC-in “Qafqaz Avropa ilə Asiyanın qovşağında: Xəzərin artan əhəmiyyəti” IV illik konvensiyası
Qərbi Kaspi Universitetində Qafqaz üzrə Avropa Araşdırmaları Assosiasiyasının (AESC) Dördüncü İllik Konvensiyası təşkil olunacaq. “Qafqaz Avropa ilə Asiyanın qovşağında: Xəzərin əhəmiyyətinin artırılması” mövzusunda keçiriləcək Konvensiya Avropa ilə Asiya arasında əlaqələrin gücləndirilməsi baxımından Xəzər dənizi regionunun təcrübələrini qiymətləndirmək baxımından əhəmiyyətlidir.
Çin Xalq Respublikasının irəli sürdüyü “Bir kəmər, bir yol” təşəbbüsü çərçivəsində Azərbaycan Şərqlə Qərb arasında iqtisadi əlaqələrin inkişaf etdirilməsində aparıcı rola malikdir. Azərbaycan Qafqazı Xəzər dənizi vasitəsilə Mərkəzi Asiya ilə əlaqələndirmək üçün aparıcı qovşağa çevrilmək istiqamətində həm infrastruktura, həm də texnologiyalara iri investisiyalar qoymuşdur. Bununla belə, mütəxəssislər hesab edir ki, Şərqlə Qərb arasında qarşılıqlı əlaqələrin gücləndirilməsi istiqamətində mövcud potensialdan tam olaraq istifadə edilmir və bu Xəzər dənizi hövzəsi ölkələri üçün daha aktual problemdir. Konvensiya həm də bu perspektivlərin müzakirəsi baxımından vacib platforma kimi qiymətləndirilə bilər. Qərbi Kaspi Universiteti Avropa və Asiya arasında Xəzər dənizinin əhəmiyyətinin artırılması istiqamətində yeni imkanların qiymətləndirilməsi və müzakirəsi istiqamətində təşkil olunacaq konvensiyaya ev sahibliyi edəcək (https://wcu.edu.az/en).
AESC-nin Proqram Komitəsi mövzu üzrə panel müzakirələr (maksimum 3 təqdimatçı, maksimum 2 diskussiya iştirakçısı), dəyirmi masa müzakirələri (maksimum 5 iştirakçı), fərdi təqdimatlar və stend təqdimatları üzrə təklifləri qəbul edəcək. Xüsusilə, gənc alimlərin tədqiqat layihələrinə ilkin mərhələdə dəstək vermək məqsədilə təcrübəli müəllimlərin, tədqiqatçıların moderatorluğu ilə “kiçik sessiyalar” keçiriləcək. Bundan əlavə, magistr tələbələri fərdi müraciətlər, eləcə də panel müzakirələri üçün müraciət etməyə dəvət olunurlar (maksimum 5 təqdimatçı və 1 moderator).
Ümumi mövzu ilə yanaşı, AESC-nin Konvensiyası çərçivəsində metodologiya və qabaqcıl təcrübələrin mübadiləsi məsələlərinə həsr olunacaq iki ixtisaslaşmış sessiya nəzərdə tutulur:
- Avropaşünaslıq üzrə dərsliklərin tərtib edilməsi;
- Avropaşünaslıq elminə müvafiq elmi tədqiqatların aparılması.
Konvensiyada aşağıdakı mövzuların müzakirə istiqaməti olacağı gözlənilir:
- Xəzər dənizi hövzəsi və Qafqazın Avropa üçün iqtisadi əhəmiyyəti;
- Xəzər regionunda enerji siyasəti və Avropanın enerji təhlükəsizliyi
- Xəzər nefti geosiyasət və böyük Avropa maraqları çərçivəsində
- Xəzər hövzəsi ölkələri müasir Avropa siyasətində
- Avropanın Asiya ölkələri ilə əlaqələrinin inkişafında Xəzər dənizinin rolu.
Avropaşünaslıq və müvafiq araşdırmaların bütün aspektləri üzrə təqdimatlar qəbul olunur.
Konvensiyada iştirak etmək istəyənlərdən tələb olunur:
- Qısa tərcümeyi hal;
- Tezis (həcmi: 1 səhifə, Times New Roman şrifti, yalnız ingilis dilində, səhifənin parametrləri: hər tərəfdən - 2,0 sm);

The 4th Annual Convention of the Association for European Studies in the Caucasus (AESC) is being organised at Western Caspian University. The Convention ‘Caucasus at the Junction of Europe & Asia: Enlarging the Scale of the Caspian Sea’ provided an opportunity to assess the experience of the Caspian region in terms of strengthening relations between Europe and Asia.
With the ‘One Belt, One Road’ initiative put forward by the People’s Republic of China, Azerbaijan has a leading role in developing economic relations between East and West. Azerbaijan has invested heavily in both infrastructure and technology to become a leading hub connecting the Caucasus with the Caspian Sea and Central Asia. At the same time, experts believe that the existing potential will be fully used to strengthen relations between East and West, and this is a more pressing issue for the countries of the Caspian Basin. The Convention can also be seen as an important platform for discussing these perspectives.
AESC Program Committee will accept proposals for panel discussions (maximum 3 presenters, maximum 2 participants), roundtable discussions (maximum 5 participants), individual presentations, and stand presentations. ‘Small sessions’ moderated by researchers to support the research projects of young scientists at an early stage will be organised for experienced teachers. In addition, Masters level students are invited for individual submissions, responses, and panel discussions (maximum 5 presenters and 1 moderator).
Along with the general theme, two specialised sessions are used to address the issues of methodology and exchange of best practices within the framework of the AESC Convention: compilation of textbooks on European studies and carrying out scientific research in accordance with European studies.
The following topics are expected to be discussed in the Convention:
·         The Economic Importance of the Caspian Sea Basin and the Caucasus for Europe
·         Energy Policy in the Caspian Region and Energy Security in Europe
·         Caspian Oil Geopolitics and Major European Interests
·         Caspian Countries in Modern European Politics
·         The role of the Caspian Sea in the Development of Relationship between Europe and Asia.
Presentations on all aspects of European studies and security research are accepted. Those planning to participate in the Convention are required to submit: