Dərs cədvəli: PDF_fayl >
Azərbaycan dili xalqımızın milli dili, müstəqil Azərbaycan Respublikasının rəsmi dövlət dilidir. Bu dil əsrlərin sınağından keçərək inkişaf edib zənginləşmiş və hal-hazırda respublikamızın ictimai-siyasi, mədəni və iqtisadi həyatının bütün sahələrində geniş istifadə olunur. Respublikamızın təhsil müəssisələrində Azərbaycan dilinin öyrədilməsi, tədris prosesinin yüksəldilməsi, mütərəqqi üsulların tədris prosesinə tədbiq edilməsi mühüm məsələlərdən biridir.
Proqram çərçivəsində tələbələr Azərbaycan ədəbiyyatı, onun şifahi və yazılı qolu, klassiklərin həyat və yaradıcılığı, folklor və yazılı ədəbiyyat ilə tanış olur, ən qədim dövrdən başlayaraq günümüzədək ədəbiyyatın keçdiyi inkişaf yollarını öyrənirlər.
Dərəcə almaq üçün tələbələr diplomqabağı təcrübə keçməli və buraxılış işini müdafiə etməlidirlər.
- Filologiya (ixtisas dili və ədəbiyyatı) sahasində təməl araşdırma vərdişlərinə sahib olmaq;
- İxtisas dilini onun müxtəlif aspektlari və funksional üslubları baxımından darindən öyrənmək;
- Dilşünaslıq və ədəbiyyatşünaslıq sahəsində fundamental konsepsiyalar haqqında bilik va tanqidi baxış inkişaf etdirmək;
- Dilin spesifikası, mahiyyəti və funksiyaları barəda müfəssəl biliyə sahib olmaq;
- Dilşünaslıq sahələrində tatbiq edilən ümumi metod va üsulları mənimsəmək va kiçik həcmli tədqiqatlarda tətbiq edə bilmək;
- Dilçilik elminin tarixi, keçdiyi inkişaf yolu, hazırkı vəziyyəti və gələcək perspektivləri haqqında biliyə sahib olmaq.
Proqramı uğurla başa çatdıran məzunlar dövlət qurumlarında, yerli özünüidarəetmə orqanlannda və mülkiyyət formasından asılı olmayaraq müxtəlif müassisələrdə filoloq mütəxəssis/məsləhətçi olaraq faaliyyət göstərə bilərlər. Bundan əlava, məzunlar tabeliyindən asılı olmayaraq peşəsinə və ixtisas dərəcəsinə uyğun gələn istənilən sahədə, təşkilatda, idarədə, müəssisədə, birlikdə, qurumda, nazirlik ve komitələrdə hamçinin agentliklərdə və araşdırma/beyin mərkəzlərində mütəxəssis/ məsləhətçi olaraq da çalışa bilərlər.

Curriculum 2023: PDF_file >
The Azerbaijani language is the national language of our people and the official state language of the independent Republic of Azerbaijan. Having withstood the test of centuries, this language has developed and become enriched, and today it is widely used in all spheres of the countrys socio-political, cultural, and economic life. Teaching the Azerbaijani language in educational institutions of our republic, improving the teaching process, and applying progressive methods in education are among the key priorities.
Within the framework of the program, students become familiar with Azerbaijani literature—its oral and written branches, the lives and creative works of classical authors, folklore, and written literature. They study the developmental stages of literature from ancient times to the present day.
To obtain a degree, students must complete a pre-diploma internship and defend a graduation thesis.
Acquired Knowledge and Skills
- Acquisition of basic research skills in the field of philology (language and literature of the specialty);
- In-depth study of the specialty language in terms of its various aspects and functional styles;
- Development of knowledge and critical thinking regarding fundamental concepts in linguistics and literary studies;
- Profound understanding of the specifics, essence, and functions of language;
- Mastery of general methods and techniques applied in the field of linguistics and the ability to use them in small-scale research;
- Knowledge about the history, development path, current state, and future prospects of the science of linguistics.
Employment Opportunities for Graduates
Graduates who successfully complete the program may work as philologists/specialists or consultants in government agencies, local self-governing bodies, and institutions of various ownership types. Additionally, they can work in any field, organization, administration, institution, union, agency, ministry, and committee, as well as in research/think tanks, provided their profession and qualifications are relevant.