Beynəlxalq münasibətlər
Qərbi Kaspi Universiteti Beynəlxalq münasibətlər üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi proqramını təklif edir.
- Qlobal dünya prosesləri, müasir dünyanın geosiyasi quruluşları, müasir beynəlxalq münasibətlər və beynəlxalq inteqrasiya sahəsində peşəkar fəaliyyətin nəzəri və metodik əsaslarının formalaşdırılması
- Elmlər doktorunun, beynəlxalq mütəxəssisin və analitikin peşəkarlıq səviyyəsinə malik bacarıqlarının formalaşması.
- Beynəlxalq əlaqələrin müasir nəzəriyyələri
- Dünya siyasəti
- Diplomatiya
- Beynəlxalq əlaqələr iştirakçıları
- Beynəlxalq münasibətlər nəzəriyyəsi
Universitetin doktorantları və dissertantları elmi işlərin nəticələrinə dair məruzələrlə milli və universitet miqyaslı elmi konfranslarda və simpoziumlarda iştirak edirlər. Beynəlxalq münasibətlər üzrə doktorantura proqramının doktorantları (dissertantları) öz sahələrində tədqiqat apara biləcək yüksək ixtisaslı kadrlardır. Onlar Beynəlxalq münasibətləri təhlil edə bilir, ümumi geo-siyasi biliklərinə sahibdirlər.
Həmçinin, dissertanlar bilik və bacarıqlarını təkmilləşdirilməsi, beynəlxalq sahədə əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsi üçün universitetimiz doktorantları üçün beynəlxalq mütəxəssisləri dəvət edir, belə ki, Böyük Britaniyadan Colin Love, Randall Baker, ABŞ-dan Brenda Şaffer, Rise Kelsi, Səid Naxçivani, Alum Bati, Kanadadan Duglass Ross, İspaniyadan Emmanuel Arcon, Martinez Cristobal, Almaniyadan Utah Stoltenberg. Bundan əlavə, Qərbi Kaspi Universiteti doktorantlara öz elmi tədqiqatlarının təkmilləşdirilməsi və beynəlxalq təcrübə ilə tanışlığı üçün Erasmus Mundus proqramında iştirak etmə imkanını təklif edir.
Bu proqrama qəbul edilən doktorantların (dissertantların) beynəlxalq münasibətlər ixtisası üzrə mütləq şəkildə tam magistr dərəcəsi olmalı və ya ümumi olaraq Siyasi elmlər sahəsində magistr dərəcəsinə sahib olmalıdır. ixtisas üzrə təhsil alan doktorantlar (dissertantlar) beynəlxalq münasibətlər üzrə problemlərin araşdırılmasında maraqlıdırlar və eyni zamanda yüksək səviyyədə müstəqil tədqiqat aparmaq iqtidarındadırlar. Bu proqrama daxil olan doktorantlar (dissertantlar) həmçinin tədris müəssisələrində müəllim olaraq işləməyi planlaşdırır və bununla da öz araşdırma bacarıqlarını beynəiznes, hökumət və ya qeyri-hökumət təşkilatları (QHT) çərçivəsində istifadə edirlər.

Западно-Каспийский Университет предлагает программу научной степени доктора философии по международным отношениям.
• формирование теоретической и методической основы профессиональной деятельности в области глобальных мировых процессов, геополитической структуры мира, современных международных отношений и международной интеграции;
• формирование профессиональных качеств доктора наук, специалиста-международника и аналитика;
• современные теории международных отношений;
• мировая политика;
• дипломатия;
• участники международных отношений;
• теория международных отношений.
Докторанты и диссертанты Университета участвуют в научных конференциях и симпозиумах национального и университетского масштаба с докладами по результатам своих научных работ. Докторанты программы докторантуры по международным отношениям (диссертанты) являются высококвалифицированными кадрами, способными проводить исследования в своей отрасли. Они умеют анализировать международные отношения, владеют общими знаниями в области геополитики.
С целью усовершенствования знаний и навыков диссертантов, дальнейшего развития сотрудничества в международной сфере наш Университет привлекает иностранных специалистов, таких как Colin Love, Randall Baker (Великобритания), Brenda Şaffer, Rise Kelsi, Саид Нахчывани, Alum Bati (США), Duglass Ross (Канада), Emmanuel Arcon, Martinez Cristobal (Испания), Utah Stoltenberg (Германия). Кроме того, Западно-Каспийский Университет предлагает докторантам принять участие в программе «Erasmus Mundus» для углубления научных исследований и ознакомления с международной практикой.
Участие в программе и дальнейшие перспективы:
Докторанты (диссертанты), желающие участвовать в этой программе, должны в обязательном порядке иметь степень магистра по специальности международные отношения или общую степень магистра в области политических наук. Докторанты (диссертанты), обучающиеся по специальности, заинтересованы в изучении международных проблем, в то же время способны проводить независимые исследования на высоком уровне. Докторанты (диссертанты), участвующие в этой программе, также планируют преподавать в учебных заведениях, используя тем самым свои исследовательские навыки в сфере бизнеса, в рамках правительственных и неправительственных (НПО) организаций.