İngilis dili və ədəbiyyatı
İngilis dili və ədəbiyyatı kafedrası Filologiya və Tərcümə məktəbinin bir hissəsidir. Kafedranın əsas məqsədi tələbələri İngilis filologiyasının müvafiq istiqaməti ilə - müxtəlif ədəbiyyat nəzəriyyəsi və tətbiqi dilçilikdən başlayaraq ümumilikdə ingilis dilinin öyrənilməsi ilə bağlı geniş bilklə təmin etməkdir. Dilin öyrənilməsində yüksək keyfiyyət və standartlara nail olmaq üçün İngilis dili və ədəbiyyatı kafedrası Tərcümə kafedrası ilə sıx əməkdaşlıq edir. Kafedrada 1 professor, 1 dosent,  1 sənətşünaslıq elmər doktoru, 5 müəllim çalışır.
İngilis dili və ədəbiyyat kafedrasında 1 Bakalavr proqramı (İngilis dili və ədəbiyyatı,) və 2 Magistr proqrammı (Ədəbiyyatşünaslıq və Dilşünaslıq) tədris edilir. Bu kurs proqramında tələbələr İngilis-Amerikan təhsili ilə bağlı bacarıqlara yiyələnir və akademik tədqiqat və yazı prosesi ilə tanış olurlar.
Bakalavr və Magistratura proqramları ilə yanaşı tələbələr fəlsəfə doktoru dərəcəsini də əldə edə bilərlər.

Английская лингвистика и литература
Кафедра английского языка и литературы является частью Школы филологии и перевода. Основная цель кафедры — обеспечить студентов глубокими знаниями в области английской филологии, включая различные направления теории литературы, прикладной лингвистики и в целом изучения английского языка. Для достижения высокого качества и стандартов в обучении языку кафедра английского языка и литературы тесно сотрудничает с кафедрой перевода. В составе кафедры работают 1 профессор, 1 доцент, 1 доктор искусствоведения и 5 преподавателей.
На кафедре английского языка и литературы преподаются одна программа бакалавриата (Английский язык и литература) и две магистерские программы (Литературоведение и Языкознание). В рамках этих курсов студенты овладевают навыками, связанными с англо-американской системой образования, и знакомятся с процессом академических исследований и письма.
Наряду с программами бакалавриата и магистратуры студенты могут также получить степень доктора философии.