Psixologiya ixtisas olaraq 2011-ci ildə “Siyasi və ictimai elmlər”məktəbində tədrisi həyata keçirilmişdir. 2020-ci ildə “Siyasi və ictimai elmlər”məktəbinin nəzdində “Pedaqogika, psixologiya və sosiologiya” kafedrası fəaliyyətə başlamışdır. Kafedra öz fəaliyyəti dövründə “Psixologiya” və “Sosial iş” ixtisasları üzrə mütəxəssislər hazırlamışdır. İxtisasa olan maraq və təlabatın artaması ilə bağlı olaraq 2024-ci ildə “Psixologiya” məktəbi təsis olunmuşdur. “Psixologiya” məktəbində bakalavr təhsil səviyyəsi üzrə “Psixologiya”, “Sosial iş” və “Təhsildə sosial psixoloji xidmət” ixtisasları mövcuddur. Tədris Azərbaycan və ingilis dillərində aparılır. Məktəbimizdə əcnəbi tələbələr də təhsil alırlar. Məktəbin əsas vəzifəsi tələbələrin psixologiya və sosial iş sahələrində fəaliyyət göstərmələri üçün zəruri olan bilik və bacarıqların qazanılmasına imkan yaratmaqdır.
Yüksək səviyyəli mütəxəssis hazırlığını təmin etmək üçün məktəbdə ən müasir avadanlıqlarla təchiz olunmuşdur Məktəbin professor-müəllim heyəti professorlardan, elmlər və fəlsəfə doktorlarından, yüksək ixtisaslı müəllimlərdən, həmçinin müxtəlif ölkələrdən dəvət olunmuş, beynəlxalq təcrübəyə malik alim və mütəxəssislərdən ibarətdir.
Məktəbin nəzdində olan “Psixologiya” və “Sosial iş” kafedrasının əməkdaşları Respublika və Beynəlxalq Elmi Konfranslarda fəal iştirak edir, nüfuzlu jurnallarda, eləcə də SCOPUS, Wos və digər bu kimi yüksək indeksli jurnallarda məqalə nəşr etdirirlər. Eyni zamanda, göstərilən kafedraların müəllim-professor heyəti tərəfindən fənn proqramları, metodik vəsaitlər, dərs vəsaitləri və dərsliklər hazırlanır.
“Psixologiya” Məktəbi yarandığı gündən tədrisin və elmi tədqiqatların keyfiyyətli təşkili istiqamətində öz işini davam etdirir və daim axtarışdadır.

Факультет психологии
Психология как специальность начала преподаваться в 2011 году в Школе политических и социальных наук. В 2020 году при Школе политических и социальных наук была создана кафедра педагогики, психологии и социологии. За период своей деятельности кафедра подготовила специалистов по специальностям «Психология» и «Социальная работа». В связи с ростом интереса и спроса на специальность, в 2024 году была основана Школа психологии. В Школе психологии на уровне бакалавриата реализуются программы по специальностям: «Психология», «Социальная работа» и «Социально-психологическая служба в образовании». Обучение проводится на азербайджанском, английском и русском языках. В нашей школе обучаются также иностранные студенты. Основной задачей школы является создание условий для получения студентами знаний и навыков, необходимых для работы в области психологии и социальной работы.
Для обеспечения высокого уровня подготовки специалистов школа оснащена самым современным оборудованием. Профессорско-преподавательский состав школы включает профессоров, докторов наук, кандидатов наук, высококвалифицированных преподавателей, а также ученых и специалистов с международным опытом, приглашённых из разных стран.
Сотрудники кафедр «Психология» и «Социальная работа», входящих в состав школы, активно участвуют в республиканских и международных научных конференциях, публикуются в авторитетных журналах, в том числе в высокоиндексируемых изданиях, таких как SCOPUS, WoS и других. Также преподавателями кафедр разрабатываются учебные программы, методические пособия, учебники и учебные материалы.
С момента основания Школа психологии продолжает активно работать над качественной организацией учебного процесса и научных исследований, находясь в постоянном поиске новых решений.